Anasayfa Site Haritası Atak Mail
 
Anasayfa Kurumsal Faaliyetlerimiz Referanslarımız İnsan Kaynakları İletişim
Faaliyet Alanlarımız
 
     
 
 
     
  Su Basman ( Başlangıç ) Profili
  Isı Yalıtım Levha Yapıştırıcısı
  Isı Yalıtım Levhası
  Montaj Dübeli
  Köşe Profili
  Sıva Files
  Plaster Isı Yalıtım Levha Sıvası
  Dekoratif Sıva
     
 
 

 

Mantolama
  Isı Yalıtım Sistemkleri

Ülkemizde, sanayi ve barınma amaçlı enerji tüketimi hızla artmaktadır. Konutlarda kullanılan enerjinin büyük bir bölümü ısıtma ve soğutma amaçlı tüketilmektedir. Dünyada enerji kaynaklarını hızlı bir şekilde tükenmesi ve özellikle ülkemizde kullanılan enerjinin büyük oranda yurt dışından ithal edilmesi çok ciddi enerji maliyetlerini beraberinde getirmektedir.

Bu nedenlerle söz konusu enerjinin daha etkin ve ekonomik kullanılması gerekmektedir ki bu da ancak iyi bir ısı yalıtımı ile sağlanabilir.

  Isı Yalıtım Özellikleri
   
Isıtma ve soğutma amaçlı harcanan yakıt miktarlarını azaltır.
Eski binaların yenilenmesini ve korunmasını sağlar.
Hava kirliliğini önlemede yardımcı olur.
Sağlıklı ve konforlu mekanlar sağlayarak, sağlık giderlerini azaltır.
İyi bir ısı yalıtımı sağlarken, binanızın nefes almasını engelemez.
Yoğuşmaları ve olumsuz dış etkenleri önleyerek binanzın korozyona uğramasını engeller.
   
  Isı Yalıtım Levhası ( Eps Levha B1 Sınıfı TS 7316 - EN 13163 Standartlarında )
   
   Yoğunluk 16 - 20 - 30 kg / m²
   Isı İletkenlik Katsayısı λ : 0.039 W / MK
   Su Buharı Geçirgenliği µ : 20 - 40
   Gönyeden Sapma ± 2 mm / 1000 mm
   Ebatlar 60 x 125 veya 50 x 100
   %10 Def. Basma Gerilmesi 60 k pa
   Bükme Dayanımı 100 k pa
   Azami Kullanım Sıcaklığı 85 °C
     
   Karbonlu Isı Yalıtım Levhası ( Eps Levha B1 Sınıfı TS 7316 - EN 13163 Standartlarında )
   
   Yoğunluk 16 kg / m²
   Isı İletkenlik Katsayısı λ : 0.032 W / MK
   Su Buharı Geçirgenliği µ : 20 - 40
   Gönyeden Sapma ± 2 mm / 1000 mm
   Ebatlar 60 x 125 veya 50 x 100
   %10 Def. Basma Gerilmesi 60 k pa
   Bükme Dayanımı 100 k pa
   Azami Kullanım Sıcaklığı 85 °C
   
  Resimler
       
       
  Uygulama

Hazırlık - Uygulama yüzeyi tespit edilerek, toz, yağ, yosun, mantar, dökülme, kabuklanma, kalıntı, kireçlenme, kumlanma gibi olumsuz etkenlerden arındırılmalı, ayrıca aşırı emici veya yapıştırma harcına uygun olmayan yüzeyler bağlayıcı astarla uygun hale getirilmelidir.

Yapıştırma - ısı yalıtım levha yapıştırıcısı 1 torbaya 6 - 7 litre su ilave edilerek düşük devirli bir mikserle karıştırılarak 5 - 10 dakika beklenir ve tekrar karıştırılarak ısı yalıtım levhasının tüm kenarlarına çerçeve halinde 5 cm lik genişlikte ve levhanın ortasına 3 öbek şeklinde uygulanır. Levhaların yan yüzeylerinde yapıştırıcı kalmamalı ve iki levha arasında herhangi bir boşluk kalmayacak şekilde uygulanmalıdır.

Dübel Uygulaması - Dübelleme işlemi için yapıştırma işleminden sonra en az 24 saat beklenmelidir. Dübelleme 6 adet / m² olarak yapılmalı, cephe kenarlarında bu sayı arttırılmalıdır. Bina yüksekliği 10 m den yüksek ise kullanılacak dübel adedi m² de 8’ e 25 m den yüksek ise 10 a çıkarılmalıdır. Ayrıca aşırı rüzgar alan bölgelerde ( saatte 90/km/h üstünde ) bu sayı 2 veya 4 adet daha arttırılmalıdır. Gazbetonla örülmüş cephelerde mutlaka gazbeton dübeli kullanılmalıdır.

Köşe Muhafazası - Düzgün ve dış darbelere karşı dayanıklı köşeler elde etmek için sıva işlemine başlamadan önce levhaların duvar kenarlarına gelen kısmı alüminyum ve pvc köşe profilleri ile ( fileli olabilir ) muhafaza edilir. Montaj için gestermplaster levha sıvası kullanılır.

Sıva Filesi ( Taşıyıcı ) - Sıva filesi 1. kat sıvanın içine gömülmek suretiyle dikey olarak uygulanır. File uç noktaları birbiri üzerine 10 cm bindirilmelidir. Taşıyıcı file 1. kat sıvanın içine aşırı gömülmemeli, ortanın biraz üstünde bırakılmalıdır. Daha sonra 2 mm kalınlıkta 2. kat sıva uygulanarak kaplanmalıdır.

Tavsiyeler - Levhalardan kaynaklanan görüntü hatalarını gidermek için, son kat kaplama malzemesi olarak özel dane boyutlu dekoratif sıva veya grenli boya tercih edilmelidir. Uygulama esnasında hava sıcaklığı +5 derecenin üzerinde olmalıdır. Su basman seviyesine kadar uygulamalar XPs yalıtım levhası ile yapılmalıdır.